Już sama nazwa wskazuje, co jest przedmiotem zabezpieczenia w pożyczce pod zastaw nieruchomości. Choć jest kilka rodzajów produktów finansowych tego rodzaju, zasadniczo wszystkie sprowadzają się do jednego wspólnego mianownika. Chodzi w nich o to, że klient daje pożyczkodawcy gwarancję zwrotu należności, zabezpieczając tę kwotą nieruchomością. Pożyczkodawca ma więc pewność, że w razie problemów ze spłatą, odzyska pieniądze. Klient musi się jednak liczyć z tym, że jeśli nie spłaci zadłużenia, może tę nieruchomość utracić.
Nie jest jednak tak, że pożyczka tego rodzaju jest niekorzystna dla klienta
O największe ich wadzie już powiedzieliśmy, ale też trzeba pamiętać też o zaletach. Pożyczka zabezpieczona nieruchomością jest procentowo tańsza, czasem nawet kilkakrotnie, od pożyczki niezabezpieczonej. Co istotne, choć istnieje zagrożenie utraty nieruchomości, biorąc pożyczkę pod zastaw nieruchomości nie wpadniemy w spiralę zadłużenia. Nie możemy bowiem wziąć pożyczki, która będzie wyższa niż wartość zabezpieczenia. Pożyczka tego rodzaju pozwala także na podjęcie dużo wyższej kwoty, większej niż kilka tysięcy złotych. Z tego względu jest ona atrakcyjna przy dużych inwestycjach, gdy potrzebujemy kapitału. Daje też inwestorowi pewność, że jego interesy są zabezpieczone. Pożyczka pod zastaw nieruchomości bywa również pierwszym ważnym krokiem w kierunku wyjścia z zadłużenia i rozwiązania swych problemów finansowych.
Wybierając się do banku warto wiedzieć, że może zostać nam przedstawiony jeden z trzech rodzajów pożyczki pod zastaw nieruchomości. Najmniej bezpieczna i wzbudzająca najwięcej kontrowersji jest tak zwana pożyczka pod umowę kupna-sprzedaży z prawem odkupu. Tego rodzaju umowa zakłada sprzedaż mieszkania pożyczkodawcy. Wartość takiej transakcji jest niższa niż wartość rynkowa nieruchomości. Klient zachowuje jednak możliwość odkupu jej w określonym czasie za wyższą cenę. Druga opcja to pożyczka pod przewłaszczenie. Tu także pożyczkodawca staje się właścicielem mieszkania na czas trwania pożyczki. Różnica polega na tym, że w Księdze Wieczystej umieszcza się roszczenie o zwrot nieruchomości po zwrocie pożyczki. Ponadto, jeśli klientowi nie uda się wywiązać z zobowiązania, pożyczkodawca sprzedaje nieruchomość w jak najlepszej cenie, potrącając sobie należności wynikające z nieopłaconego długu i oddając resztę środków pożyczkobiorcy. Jest wreszcie trzeci rodzaj, czyli pożyczka pod hipotekę. W tym przypadku w Księdze Wieczystej umieszcza się zapis, który daje Pożyczkodawcy pierwszeństwo zaspokojenia jego wierzytelności przed innymi podmiotami w przypadku ewentualnej licytacji nieruchomości przez komornika.
Podjęcie pożyczki pod zastaw nieruchomości nie powinno być prostą decyzją
Warto ją gruntownie przemyśleć. Jest to jednak dobre źródło finansowania dla osób, które nie mogą skorzystać z oferty bankowej. Czasem to ostatnia szansa na to, aby wyjść ze spirali zadłużenia.
Artykuł przygotowany przez portal finansowy www.platnosciorange.pl