Dogecoin to kryptowaluta, która zasłynęła z tego, że jest sygnowana memem z popularnym „piesełem” (wizerunek psa rasy Shiba Inu). Kryptowaluta ta swoją popularność zawdzięcza także bardzo imponującym wzrostem kursu. Cena DOGE na przestrzeni lat wzrosła o tysiące procent i przy okazji Dogecoin osiągnął ogromną kapitalizację rynkową. W efekcie dzisiaj coin sygnowany popularnym piesełem jest jedną z najpopularniejszych kryptowalut. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tej kryptowaluty? Sprawdźmy?
Co warto wiedzieć na temat Dogecoina?
Dogecoin to kryptowaluta, która powstała w ramach żartu, który miał wyśmiewać ryzykowne inwestycje na rynku kryptowalut. Jest to projekt, który swoją nazwą oraz logo zapożyczył z internetowego mema znanego w Polsce pod nazwą „pieseł”. Jest to mem, który przedstawia psy rasy Shiba Inu. Twórcami i pomysłodawcami tego nietuzinkowego projektu kryptowalutowego jest Billy Marks (programista IBM) oraz Jackson Palmer (programista Adobe).
Działanie Dogecoina w dużej mierze opiera się o kod źródłowy Litecoin. Podobnie jak w przypadku Bitcoina, DOGE również korzysta z algorytmu konsensusu. Jednak jedna z głównych różnic jest taka, że Dogecoin jest narażony na presję inflacyjną.
Wydawać by się mogło, że kryptowaluta, która została stworzona dla żartu nie może osiągnąć spektakularnego sukcesu i jest skazana na bycie niszowym projektem. Tymczasem historia DOGE pokazuje, że wcale tak być nie musi. Coin sygnowany uroczym „piesełem” szybko zdobył sympatię wielu entuzjastów kryptowalut i tym samym osiągnął dużą popularność. Na początku 2014 roku popularność Dogecoina była na tyle zawrotna, że chwilowo wolumen obrotów DOGE przerósł wolumen transakcji Bitcoina i wszystkich innych kryptowalut razem wziętych. Z kolei 8 maja 2021 roku Dogecoin osiągnął rekordową kapitalizację rynkową wynoszącą 92 miliardy USD. Popularność Dogecoina jest na tyle duża, że wystarcza, żeby Doge przez od wielu lat utrzymywał się w ścisłej czołówce najpopularniejszych kryptowalut.
Kurs Dogecoin – ogromne wzrosty i spadki
Kurs Dogecoina już od swoich początków notował imponujące wzrosty rzędu 300% w ciągu 24h. Jednak największe wzrosty miały miejsce podczas hossy na rynku kryptowalut z przełomu 2017/2018 oraz 2021 roku.
Dokładniej mówiąc jesienią 2017 roku można było kupić Doge po cenie wynoszącej około 0,001 USD a już w styczniu cena wynosiła około 0,0175 USD co dla osób, które np. kupiły DOGE w październiku 2017 roku i sprzedały na górce z 7 stycznia 2018 oznaczało ponad 17x zwrotu z inwestycji (1700%). Oczywiście nie każdemu udaje się dokonać sprzedaży na tak zwanej górce, jednak również Ci, którzy mieli mniej szczęścia i nie sprzedali DOGE w szczytowym momencie mieli okazję uzyskać co najmniej kilkaset procent zwrotu.
Jeszcze większe wzrosty były odnotowane w pierwszej połowie 2021 roku. 1 stycznia 2021 roku można było nabyć DOGE po cenie wynoszącej około 0,0047 USD, a 8 maja 2021 roku kurs osiągnął ATH na poziomie 0,731 USD. Co daje wzrost 150x. Co ciekawe półtora miesiąca później (22 czerwca) kurs spadł do poziomu wynoszącego około 0,17 USD. Taki „rollercoaster” pokazuje jak bardzo zyskowne i zarazem ryzykowne potrafią być altcoiny. W przypadku większych kryptowalut takich jak BTC lub ETH wzrosty i spadki po kilkadziesiąt procent też się zdarzają, ale nie są one aż tak częste i szybkie.
Mówiąc o kursie DOGE trzeba zauważyć, że jest to waluta, która potrafi zanotować duży wzrost lub spadek pod wpływem nawet wyjątkowo drobnych doniesień medialnych. Szczególnym przykładem są wpisy na Twitterze Elona Muska, Snoop Dogga oraz innych wpływowych ludzi, które jak pokazuje praktyka mogą mieć duży wpływ na wycenę Dogecoina. W styczniu 2021 roku cena Dogecoina wzrosła o ponad 800% procent w ciągu jednej doby, co prawdopodobnie było rezultatem działalności użytkowników Reddita (częściowo zachęconych przez Elona Muska). Z kolei 8 maja 2021 roku cena Dogecoina spadła o 34% i działo się to akurat wtedy, gdy w telewizji był emitowany program Saturday Night Live z udziałem Elona Muska.
Podsumowując, kryptowaluta Dogecoin to wyjątkowo ciekawy projekt, która przeszedł niesamowitą drogę od żartu do aktywa, które ma kapitalizację na poziomie kilkudziesięciu miliardów dolarów. Przyszłość Dogecoina oczywiście jest bardzo trudna do oszacowania, ale bez wątpienia dalsze obserwowanie losów tego projektu brzmi bardzo interesująco.