Startupy to nic innego jak przedsięwzięcia, które wyróżniają się możliwościami szybkiego wzrostu, lecz obarczone dość dużym ryzykiem. Tym, co odgrywa w nich znaczącą rolę jest stopień zaawansowania technologicznego oraz skierowanie działalności we właściwą niszę rynkową. Zgodnie z wynikami raportu obrazującego specyfikację polskich startupów w 2019 roku, aż 30% zysków czerpie się ze sprzedaży za granicami kraju towarów i usług.
Czym wyróżniają się polskie startupy?
Główną formą działalności polskich startupów jest sprzedaż nowoczesnych technologii i usług z nimi związanych innym firmom. Najbardziej opłacalny w tym zakresie jest model B2B, gdyż firmy go oferujące cieszą się przychodami o co najmniej stałych wartościach. Klientami są nie tylko podmioty indywidualne, ale również ogromne korporacje, z których nierzadko czerpie się dość pokaźne zyski. Jeżeli chodzi o źródła finansowania polskich startupów, środki te pochodzą z własnych oszczędności oraz dalszemu inwestowaniu osiąganiu przychodów. Takie dane dotyczą ponad połowy, bo aż 62% spośród rodzimych startupów, jednak doradztwo ZEA jasno wskazuje, że przyszłością dla nich jest właśnie wejście ze swoimi technologiami na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Czynnikiem, który ma na taką opinię największy wpływ jest głównie bogactwo kultury handlowej tam panującej, na plus zalicza się także nowoczesną infrastrukturę. Należy poszukiwać takich środowisk, by przychody mogły szybko rosnąć, w stosunkowo krótkim czasie. Doradztwo ZEA jest zgodne także w kwestii konieczności wdrażania na terytorium poza Polską wyłącznie nowoczesnych rozwiązań, które najlepiej rokują na przyszłość. Ze względu na wspomniany wysoki poziom infrastruktury, w innych krajach panują najlepsze warunki do eksportu innowacyjnych rozwiązań. Wśród wielu planów znajdują się między innymi: lot na Marsa, zastosowanie pojazdów bezzałogowych przez rządy poszczególnych krajów i wdrożenie nowoczesnych technologii. Wszystko to mogą osiągnąć polskie startupy, jednak niezbędne jest udzielenie odpowiedniego wsparcia dla ich funkcjonowania.
Planowane innowacje w ZEA
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich zaplanowano trwający siedem lat proces szeroko rozumianej innowacyjności. Zgodnie z tym planem doradztwo ZEA postawiło sobie za cel stworzenia najbardziej nowoczesnego państwa w skali światowej. Obszary, które miały się do tego przyczynić to przede wszystkim energia odnawialna, edukacja, innowacyjne programy ochrony zdrowie, zaawansowanie technologie oraz odkrywanie i poznawanie kosmosu. Nie bez znaczenia pozostaje sektor energetyczny, gdyż zgodnie z jednym z założeń, do roku 2050 powstaną strategie zapewniające czystą energię. Chodzi głównie o uniezależnienie się od występowania ropy naftowej i gazu ziemnego. Jest to doskonała okazja do wdrożenia rozwiązań od firm oferujących najlepsze metody z zastosowaniem innowacji technologicznych w wyżej wskazanych sektorach gospodarki. Warto pamiętać, iż polskie startupy mogą w wyraźny sposób okazać się przydatne dla doradztwa ZEA.
Partnerem artykułu jest eastanalitycs.com.