Grupa ZIKOM, specjalizująca się w profesjonalnej regeneracji sprzętu IT, planuje do końca 2024 zadebiutować na głównym parkiecie GPW. Trwająca obecnie kampania crowdfundingowa Spółki ma na celu przygotować firmę do wejścia na giełdę. ZIKOM ma ponadto w planach intensywny rozwój sieci sprzedaży – do końca 2021 chce powiększyć liczbę sklepów stacjonarnych do 50 placówek.
Grupa ZIKOM chce wejść na giełdę
ZIKOM to spółka z siedzibą w Częstochowie, która niemal od 17 lat zajmuje się profesjonalną regeneracją i dystrybucją sprzętu IT. Model biznesowy firmy wpisuje się w koncepcję Zielonego IT, polegającą na wykorzystywaniu zasobów technologii informatycznych w sposób przyjazny środowisku, zarówno w procesie produkcji, eksploatacji, jak i utylizacji urządzeń Na tę chwilę ZIKOM posiada 4 własne sklepy stacjonarne oraz sklep internetowy. W ostatnim czasie firma rozpoczęła też testy modelu sieci sprzedaży opartego na franczyzie, otwierając 3 dodatkowe placówki.
Właściciele przedsiębiorstwa uważają, że to idealny moment na rozwój firmy i inwestycje, biorąc pod uwagę potencjał wzrostu rynku. ZIKOM realizuje więc, we współpracy z portalem Beesfund, kampanię crowdfundingową z ofertą akcji Spółki. W jej ramach chce pozyskać niecałe 2 mln zł, co stanowi ok. 7,4 proc. akcji przedsiębiorstwa. Zbiórka planowana jest do 17 grudnia. – Zgromadzony kapitał chcemy przeznaczyć przede wszystkim na zwiększenie zapasów asortymentu oraz rozwój kanałów sprzedaży i działu produkcji. Nasze doświadczenie pokazuje, że tylko dzięki rozszerzeniu zapasów sprzętowych, przy wykorzystaniu obecnych kanałów sprzedaży, jesteśmy w stanie w niedalekiej perspektywie zwiększyć przychody firmy o blisko 40 proc. – mówi Bartosz Zięba, założyciel i prezes ZIKOM. Do końca 2021 roku przedsiębiorstwo ma również w planach rozbudowę sieci sklepów detalicznych do 50 placówek, rozwijając jednocześnie sprzedaż internetową.
Firma liczy, że sukcesywny rozwój hybrydowego modelu sprzedaży pozwoli na rozbudowę oraz zróżnicowanie portfela klientów. Do 2024 roku ZIKOM planuje także debiut giełdowy na parkiecie głównym. Kampania crowdfundingowa ma stanowić pierwszy etap przygotowań do wejścia na GPW. – Do 2021 roku planujemy szereg inwestycji, m.in. dzięki środkom pozyskanym z akcji crowdfundingowej. Jeśli w kolejnych latach sytuacja finansowa Spółki będzie odpowiednio dobra, chcemy też rozpocząć wypłatę dywidendy. Kamieniem milowym w naszym rozwoju ma być z kolei debiut na GPW. Liczymy na to, że intensywny rozwój naszej firmy umożliwi naszym akcjonariuszom zyskowne wyjście z inwestycji w momencie wejścia na parkiet główny – dodaje Bartosz Zięba
O firmie
Grupa Zikom sp z o.o. działa na rynku od 2003 roku i jest jednym z największych dystrybutorów poleasingowego sprzętu komputerowego na terenie Polski. Pod marką Zikom Computer Outlet działa 7 oddziałów sprzedaży stacjonarnej oraz sklep online. Do dyspozycji klientów jest również możliwość skorzystania z oferty leasingowej. Przez 16 lat działalności na rynku, firma z jednoosobowej działalności rozrosła się do spółki zatrudniającej kilkunastu pracowników, obsługujących setki klientów miesięcznie. Przedsiębiorstwo posiada status Microsoft Registered Refubrisher. Oznacza to, że proces odnawiania komputerów spełnia wymagania jednej z największych firm branży IT na świecie, dzięki czemu produkty oferowane przez ZIKOM są objęte roczną gwarancją. W ofercie sklepu można znaleźć produkty czołowych producentów komputerów, takich jak: Dell, Lenovo, HP, Acer, Fujitsu.
Niniejsza informacja prasowa została przygotowana wyłącznie w celach informacyjnych, jako zestawienie aktualnych informacji na temat Grupy ZIKOM oraz rynku, a zwarte w niej informacje służą wyłącznie do użytku potencjalnego nabywcy w celu rozważenia decyzji w sprawie nabycia akcji spółki ZIKOM.