IKZE to jeden ze sposobów na to, by zabezpieczyć swoją sytuację finansową na czas nadchodzącej emerytury. Niestety raczej każdy z nas wie, że sytuacja emerytalna Polaków nie napawa optymizmem i chociaż wiele zmienia się na tym polu, wciąż najlepszym wyjściem będzie dodatkowe i samodzielne zatroszczenie się o swój kapitał. Co warto wiedzieć o Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego i dlaczego może się ono okazać dobrym wyjściem? Za chwilę odpowiemy na to pytanie, więc zapraszamy do czytania!
Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – czym jest ten produkt finansowy?
Na samym wstępie warto zaznaczyć, że IKZE nie jest jednym i określonym typem instrumentu czy produktu finansowego. Zostało ono określone w Ustawie z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych, obok IKE, jako kolejny element III. filaru planu emerytalnego i jego zadaniem jest zmobilizowanie obywateli do zabezpieczenia swojej finansowej przyszłości. Forma IKZE może być jednak dowolna i w ramach tego rachunku będziemy mogli założyć lokatę w banku, czy konto w towarzystwie funduszy emerytalnych. W ramach IKZE możemy nawet otworzyć samodzielnie prowadzony rachunek maklerski, jeśli rozumiemy jego mechanizm działania i akceptujemy związane z tym ryzyko.
Pomimo tego, że IKZE może występować w wielu różnych formach, to jego zalety pozostają niezmienne. Pierwszą z nich jest fakt, że mobilizuje nas ono do regularnego odkładania części środków finansowych zgromadzonych w trakcie roku. Wszyscy wiemy, jak trudno jest odłożyć część wypłaty na czarną godzinę i narzędzia takie jak IKZE mogą nam w tym pomóc. Co ważne, IKZE jest zupełnie dobrowolne, podobnie jak wysokość i regularność wpłat, więc jeśli w danym roku nie będziemy mogli pozwolić sobie na wpłatę na to konto, nie poniesiemy z tego tytułu żadnych konsekwencji.
IKZE – limity wpłat
Chociaż IKZE daje nam dużo różnych możliwości, nie jest zupełnie pozbawione pewnych limitów. Podstawowy z nich to suma wpłat, którą możemy umieścić na naszym koncie w skali roku. Jaka jest jej wysokość? Różni się to w zależności od tego, jaki jest rodzaj naszego zatrudnienia.
Pracownicy etatowi, którzy otrzymują swoje wynagrodzenie na podstawie umowy o pracę lub osoby utrzymujące się z umów cywilno-prawnych chcą założyć konto IKZE, limitem będzie dla nich 7106,40zł. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą ten limit będzie nieco wyższy i będzie wynosił 10 659,60zł. Warto jednak zauważyć, że limit wpłat na IKZE i podobne do niego IKE jest skorelowany z naszymi średnimi zarobkami krajowymi. Jeśli więc będą się one podnosić, wzrośnie też suma, którą możemy umieścić na IKZE.
Co się stanie w sytuacji, jeśli przypadkowo przekroczymy dostępny dla nas limit wpłaty na IKZE? W takim wypadku pieniądze powinny zostać zwrócone na konto, z którego dokonaliśmy wpłaty. Warto jednak to odpowiednio kontrolować, gdyż w niektórych sytuacjach te środki mogą zostać niezauważone przez obsługę naszego IKZE i zostaną na koncie, tym samym nie przynosząc nam korzyści.
IKZE a podatki
Jedną z największych zalet IKZE są korzyści podatkowe, jakie oferuje ten produkt. Podobnie jak w przypadku IKE będziemy zwolnieni z podatku Belki przy wypłacie kapitału, jaki uda nam się tam zgromadzić, jednak IKZE oferuje w tej materii znacznie więcej.
Każdą kwotę, jaką umieszczamy na naszym IKZE, możemy odliczyć od naszego przychodu w zeznaniu podatkowym. Oznacza to, że korzystając z IKZE nie musimy czekać na pierwsze korzyści do emerytury, gdyż odczujemy je już w momencie podatkowego rozliczenia rocznego.