Decyzja o rozwodzie wiążę się z kosztami emocjonalnymi. Bardzo często dopiero po ochłonięciu obie strony dochodzą do wniosku, że rozwód wcale nie jest prosty, zwłaszcza w przypadku, jeżeli owocem związku są dzieci oraz wspólny kredyt czy cenne dobra. W tym artykule poruszone zostaną ekonomiczne aspekty ustania małżeństwa, takie jak podział majątku wspólnego. O czym warto wiedzieć, przygotowując się do rozwodu oraz ustalenia tego, jaką część wnieśliśmy w poczet wspólnego życia i ile nam się należy?
Majątek wspólny a majątek osobisty
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem wraz ze wstąpieniem w związek małżeński rozpoczyna się tak zwana wspólność majątkowa. Oznacza to mniej więcej to, że od tej chwili małżonkowie wspólnie odpowiadają za finanse, utrzymują gospodarstwo domowe, a także gromadzą oszczędności, które pozwolą im przetrwać trudny czas. W tym przypadku nie ma żadnego znaczenia to, że jedna strona nie pracuje. Wszystko, co zarobi osoba pracująca, jest wliczane w poczet majątku wspólnego. Za majątek wspólny uznaje się między innymi wszelkie świadczenia socjalne, wszelkie wynagrodzenia za wykonaną pracę zarówno z umowy o pracę, jak i wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, a także dochody majątku wspólnego i osobistego małżonków. Do majątku wspólnego nie wlicza się jednak majątek osobisty każdego ze współmałżonków. Upraszczając, mówimy w tym przypadku o dobrach, które zostały nabyte jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński. Wśród dóbr osobistych wymienić można przedmioty nabyte w okresie kawalerskim/panieńskim, darowiznę, nagrody za osiągnięcia, odszkodowania, prawa autorskie itp.
Co to jest surogacja?
Najważniejszym problemem w trakcie ustalania podziału jest określenie tego, co wchodzi w poczet majątku wspólnego. Niestety bardzo często dochodzi tutaj do osobistych starć, gdyż po kilku latach małżeństwa trudno tak naprawdę ustalić, co zostało nabyte przed ślubem, a co dopiero po jego zawarciu. Trudno jest też określić to, kto i w jakim stopniu ”dołożył się” do zakupu nieruchomości, czy zakupu samochodu dla rodziny. Ważną kwestią jest tutaj także surogacja będąca zastąpieniem jednego majątku drugim. O surogacji mówić można wówczas, kiedy jeden z małżonków sprzedał odziedziczony lub zakupiony wcześniej obiekt/nieruchomość będącą własnością osobistą po to, aby za uzyskane środki zakupić mieszkanie wspólne, natomiast druga strona w tym celu wyłożyła swoje oszczędności.
Intercyza- Skuteczna forma podziału majątku
Intercyza to nic innego, niż dokument, który wprowadza rozdzielność majątkową w małżeństwie. Można ją zawrzeć na jeszcze przed ślubem. Dzięki niej możliwe jest jasne i konkretne rozstrzygnięcie, jakie dobra należą do danego współmałżonka. Na krok ten decyduje się niewiele małżeństw, którzy zawierając związek małżeński, nie zakładają tego, że w wyniku rozwodu mogą powstać na tym polu pewne nieścisłości wprowadzające chaos i wydłużające czas trwania postępowania. Na to, iż w Polsce zawiera się stosunkowo niewiele intercyz, wpływ ma pokłosie negatywnych skojarzeń związanych z tym, że intercyza jest brakiem zaufania do drugiej osoby oraz przekreśleniem budowania wspólnego życia. Jest jednak szybkie i praktyczne rozwiązanie niwelujące problem podziału po ewentualnym ustaniu małżeństwa. Taka umowa chroni dodatkowo także przed egzekucją, kiedy jeden ze współmałżonków wpadnie w długi i nie będzie w stanie samodzielnie ich spłacić.
Dowiedz się więcej o podziale majątku na kancelariasprawyrodzinne.pl