Wynajem pracowników przez firmy to popularna praktyka, którą stosuje coraz więcej podmiotów. Opcja przenoszenia pracowników między jedną firmą a drugą optymalizuje poziom zatrudnienia i ułatwia przydzielenie danego pracownika do konkretnych zadań – w razie konkretnych potrzeb. Wynajem pracowników pomiędzy firmami może przebiegać różnie – w zależności od umowy. Leasing pracowniczy, oddelegowanie pracowników czy praca tymczasowa to podstawowe opcje.
Wynajem pracowników – co warto o tym wiedzieć?
Wynajem pracowników staje się coraz popularniejszy na polskim rynku pracy. Skrócie polega to na tym, że jedna firma wynajmuje pracowników od innego przedsiębiorstwa na z góry określony czas. Firma wynajmująca ludzi zapewnia pracownikom niezbędne szkolenie. Jest też odpowiedzialna za wypłatę wynagrodzeń. Druga z kolei dba o to, aby pracownicy mieli, co robić. To idealna opcja, gdy pojawiają się nagłe potrzeby zapełnienia wakatów, ale nie ma przestrzeni na organizację rekrutacji. Również w przypadku potrzeby zatrudnienia specjalistów z danej dziedziny, mających specyficzne umiejętności, ta możliwość dobrze się sprawdza. Inną formą zatrudniania między firmami jest oddelegowanie pracowników. Firma wysyła swoich ludzi do innej firmy na czas określony.
Firma wynajmująca reguluje kwestię wynagrodzenia. Jest odpowiedzialna też za przeprowadzenie niezbędnych szkoleń. Także i w tym przypadku druga firma odpowiada za oddelegowanie zadań. Praca tymczasowa to kolejna możliwość, która z grubsza opiera się na tym, że pracownik jest zatrudniany na krótki okres przez jedną firmę, podczas gdy świadczy pracę innemu podmiotowi. Firma zatrudniająca płaci wynagrodzenie pracownikom oraz musi zadbać o organizację szkoleń. Drugie przedsiębiorstwo wypłaca wynagrodzenia.
Zezwolenie na pobyt czasowy – na czym polega?
Zezwolenie na pobyt czasowy w Szczecinie stanowi odpowiednie narzędzie, gdy dany podmiot gospodarczy ma zapotrzebowanie na osoby posiadające specjalistyczne umiejętności, a nie może szybko pozyskać ich z rodzimego rynku pracy. Ważne, aby przed podjęciem decyzji w sprawie zatrudnienia obcokrajowców zapoznać się z przepisami prawa oraz niezbędnymi procedurami.