Wzorem przemysłowym określa się wytwór posiadający indywidualny charakter, utworzony za pomocą linii, konturów, struktury, materiałów oraz kolorów. Jest to jedno z dóbr, które chronione jest prawem własności przemysłowej, i w przeciwieństwie do prawa autorskiego, musi być zarejestrowane w odpowiednim urzędzie państwowym.
Wzór przemysłowy a znak towarowy
Niektóre wytwory można zgłosić do urzędu patentowego jako wzór przemysłowy lub znak towarowy. Do takich wytworów należą na przykład opakowanie lub figurka. Jaka jest między nimi różnica? Przestrzenny znak towarowy można przedłużać bezterminowo, a jedynym warunkiem jest uiszczanie stosownych opłat co 10 lat. Możliwe jest ponowne zgłoszenie znaku towarowego.
Wzór przemysłowy z kolei jest chroniony przez maksymalnie 25 lat bez możliwości jego przedłużenia. Nie można też zgłosić wzoru ponownie, jeśli raz go publicznie ujawniono.
Jak zarejestrować wzór przemysłowy?
Rejestracji wzoru przemysłowego należy dokonać w stosownym urzędzie. Chcąc, aby wzór był chroniony na terenie Polski, należy zgłosić go do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, zaś w celu ochrony wzoru na terenie Unii Europejskiej należy zgłosić wzór w EUIPO (Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej). Z kolei aby zarejestrować wzór w trybie międzynarodowym, należy zgłosić wzór do WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej). Niezależnie od wybranego trybu, należy przedłożyć komplet dokumentów, zawierających podanie, ilustrację przedstawiającą wzór oraz opis przedstawiający cechy wzoru, który widoczny jest na ilustracji.
Dlaczego warto zastrzec wzór przemysłowy?
Sukces rynkowy danego produktu często determinuje unikalny i charakterystyczny design. Rejestracja wzoru przemysłowego skutecznie chroni wygląd przedmiotu, który, jak wiadomo, niejednokrotnie przyczynił się do tego, że marka stała się rozpoznawalna. Przykładem może być firma Apple lub liczne firmy meblarskie, które szczycą się oryginalnym designem swoich produktów. Zastrzeżenie wzoru przemysłowego staje się wówczas skutecznym narzędziem w walce z nieuczciwą konkurencją, która niejednokrotnie kopiuje wygląd konkretnego przedmiotu, starając się powtórzyć sukces pionierskiej marki.
Zastrzeżenie wzoru przemysłowego – korzyści
Decydując się na zastrzeżenie swojego wzoru przemysłowego, zgłaszający staje się właścicielem praw do danego wytworu. Tym samym zostaje on wpisany w bazę dostępną online i otrzymuje świadectwo rejestracji wzoru. Otrzymany certyfikat można umieścić na firmowej stronie internetowej, dając znać swoim klientom, że firma chroni swoją własność intelektualną. Mając zgłoszony wzór przemysłowy, właściciel ma ułatwioną drogę walki z konkurencją.
Koszty
Koszty rejestracji wzoru przemysłowego uzależnione są od trybu, w jakim będzie zastrzeżony. W Polsce procedura trwa około 6 miesięcy, a początkowe koszty wynoszą około 520 złotych, natomiast w trybie europejskim właściciel otrzyma świadectwo już w ciągu kilkunastu dni, co wiąże się z kosztami rzędu około 350 euro.
Partnerem materiału jest Konieczny Wierzbicki – Kancelaria Radców Prawnych.