Stolica województwa śląskiego niewątpliwie daje duże szanse na znalezienie pracy. Kto ma doświadczenie w poszukiwaniu źródeł zarobku z pewnością zdaje sobie sprawę, że nie jest to takie proste jakim mogłoby się wydawać. Zmieniający się rynek pracy stwarza konieczność elastycznego dopasowania się potencjalnych pracowników do jego potrzeb. Co więc należy zrobić, aby szybko znaleźć zatrudnienie? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci przejście przez ten proces.
1. Poświęć czas
To może wydawać się banalne, ale poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na poszukiwanie ofert Praca Katowice i wysyłanie CV jest kluczowe. W tym celu warto poświęcić więcej aniżeli tylko godzinę lub dwie tygodniowo, ponieważ szukanie pracy musi być procesem systematycznym i regularnym. Oczywiście nie należy popadać w skrajność – wysyłanie dziesiątek CV „gdzie popadnie” też nie jest najlepszym rozwiązaniem.
2. Rozwijaj się i zbieraj referencje
Nie stój w miejscu. Pracodawcy nie patrzą przychylnie na duże przerwy w zatrudnieniu (chyba, że są one uzasadnione). Zdobywaj wiedzę i nowe kompetencje. W dzisiejszych czasach nie jest to szczególnie skomplikowane, zwłaszcza że wiele certyfikowanych kursów możesz zrealizować online w dogodnym dla siebie czasie. Ponadto, jeśli z poprzednim pracodawcą rozstałeś się w zgodzie, poproś o referencje. Dobra opinia w poprzednim miejscu zatrudnienia może być Twoją kartą przetargową.
3. Stwórz profesjonalne CV
Niestaranne CV zniechęci rekrutera już na wstępie. Jeśli nie posiadasz odpowiednich zdolności, a zależy Ci na profesjonalnie wyglądającym CV – możesz skorzystać ze specjalnych kreatorów tego typu dokumentów. Bez problemu znajdziesz je w Internecie. Pamiętaj, że musisz czymś przykuć uwagę – przedstaw swoją osobę jako dobrego kandydata na dane stanowisko. Pomocne może okazać się również napisanie listu motywacyjnego. Aplikację wysyłaj na stanowiska pasujące do posiadanych przez Ciebie kompetencji. Zawsze dobrze widziane jest zaakcentowanie, że zależy Ci akurat na tej konkretnej pracy znalezionej w ogłoszeniu. CV nieraz trzeba odpowiednio zmodyfikować, aby podkreślić te cechy i umiejętności, które są szczególnie ważne na danym stanowisku.
4. Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną
Niestety wielu kandydatów przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną bez elementarnej wiedzy odnośnie określonej firmy, branży lub stanowiska. Wiele cennych informacji znajdziesz na stronie internetowej przedsiębiorstwa. Może trudno w to uwierzyć, ale sporo osób ma największy problem z powiedzeniem paru zdań o firmie, w której chcą pracować. Zadbaj także o schludny, elegancki wygląd, który pozwoli Ci zrobić tzw. dobre pierwsze wrażenie. Możesz sobie przygotować także pytania, jakie na koniec chciałbyś zadać rekruterowi. Pamiętaj, że dobre przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej zaoszczędzi Ci stresu i zwiększy szansę na pozytywny jej przebieg i ostateczny sukces.