W związku z tym, że w naszym kraju fale upałów stają się coraz bardziej powszechne mocno na popularności zyskują urządzenia takie jak klimatyzatory, gdyż pozwalają one na wydajne schłodzenie powietrza we wnętrzu. Jednym z typów jest klimatyzator wodny. Co to za urządzenie i w jakich obiektach może się ono dobrze sprawdzić?
Gdzie może zostać wykorzystany klimatyzator wodny?
Tak w zasadzie klimatyzator wodny można postawić praktycznie wszędzie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jego wydajność jest ograniczona. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się on w niewielkich pomieszczeniach, gdzie może on najbardziej wydajnie schłodzić powietrze. Warto postawić go więc na przykład w sypialni, czy też w swoim niewielkim biurze.
Z pomocą klimatyzatora wodnego nie można jednak schłodzić każdego miejsca. Mowa tu na przykład o systemie odpowiadającym za chłodzenie hal magazynowych. Wymagałby on wykorzystania naprawdę wielu klimatyzatorów wodnych, więc znacznie lepiej postawić tu na alternatywne rozwiązania. Wynika to z tego, że hale magazynowe zazwyczaj posiadają sporą powierzchnię, a także wysokie sufity, więc powietrze w tych miejscach ma ogromną objętość i schłodzenie go z klimatyzatorem wodnym byłoby bardzo trudne.
Jak zbudowany jest klimatyzator wodny?
Budowa klimatyzatora wodnego jest wręcz banalna. Składają się na nią dokładnie trzy główne elementy oraz wszelakie łączenia, czy też obudowa. Do tych trzech elementów zaliczamy wentylator, filtr, a także zbiornik na zimną wodę, którą chłodzić można na przykład z pomocą wkładów chłodzących bądź przy użyciu lodu.
Zasada działania klimatyzatora wodnego podobnie jak jego budowa jest niezwykle prosta. Po podłączeniu do prądu klimatyzator zasysa powietrze z pomieszczenia. To przechodzi przez nasączony zimną wodą filtr, a następnie dzięki wentylatorowi trafia znów do pomieszczenia. W ten sposób w pomieszczeniu po pewnym czasie będzie obecne głównie schłodzone powietrze z wyższą niż zazwyczaj zawartością wilgoci.