Egzekucja komornicza dotyczy nie tylko długów prywatnych, ale także długów firmowych. Jeśli przedsiębiorstwo nie opłaciło faktur lub nie uregulowało innych zobowiązań finansowych w terminie, a wierzyciel w drodze postępowania sądowego otrzymał wyrok i tytuł wykonawczy, zezwalający mu na podjęcie działań w celu odzyskania należności. To wskazany przez wierzyciela komornik sądowy może przeprowadzić egzekucję zarówno z konta bankowego (lub kont bankowych), jak i z majątku przedsiębiorstwa.
Zajęcie konta firmowego przez komornika
Najczęściej pierwszą czynnością, jaką podejmuje komornik po otrzymaniu wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej, jest zajęcie konta bankowego. W przypadku rachunku firmy sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż ma to miejsce przy rachunkach osobistych.
Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców, wobec których toczy się postępowanie komornicze, jest to, że komornik nie może zająć wszystkich środków na rachunku bankowym. Muszą pozostać na nim pieniądze potrzebne na bieżące wypłaty dla pracowników, opłatę świadczeń ZUS oraz na zapłatę podatków, a także świadczeń alimentacyjnych.
Właściciel firmy musi jednak dostarczyć komornikowi dokładny wykaz pracowników zatrudnionych na etat, którym płaci pensję oraz listę pozostałych opłat, które obejmie zwolnienie od zajęcia. Nie dzieje się to automatycznie.
Mienie zastępcze i zwolnienie od zajęcia – jak to zrobić?
Komornik może egzekwować odzyskanie wierzytelności również w drodze zajęcia ruchomości, czyli różnego rodzaju urządzeń, maszyn czy pojazdów, które stanowi majątek firmy. A na wniosek wierzyciela, także nieruchomości. Niestety w takim przypadku może dojść do sytuacji, która uniemożliwi dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Bywa tak szczególnie wtedy, kiedy zajęciu podlegają maszyny niezbędne do produkcji lub nawet siedziba firmy.
Istnieje jednak rozwiązanie, które może pomóc firmie zachować niezbędne urządzenia czy budynki. Na drodze sądowej można wnioskować o wyłączenie części majątku z egzekucji. Trzeba jednak wskazać mienie zastępcze, które komornik będzie mógł zająć w zamian za wskazane urządzenia czy budynki.
Ugoda i porozumienie z wierzycielem
Kiedy machina egzekucji komorniczej zostanie wprawiona w ruch, dłużnik ma niewielkie pole do manewru. Komornicy dysponują bowiem szerokim zakresem uprawnień i naprawdę trudno jest ukryć przed nimi składniki majątku. Dodatkowo przedłużające się postępowanie komornicze, może zagrozić działaniu firmy.
Warto zatem dokładać starań, aby jak najszybciej zwrócić dług lub porozumieć się z wierzycielem w celu jego rozłożenia na raty. Nie jest bowiem tak, że egzekucja komornicza uniemożliwia polubowne załatwienie sprawy. Potrzebna jest jednak do tego dobra wola obu stron.
Przy czym pamiętajmy, że komornik nie pełni tutaj roli oprawcy. Działa on jedynie w interesie wierzyciela i praktycznie wszystkie działania komornika, są podejmowane na wniosek wierzyciela. Dlatego to właśnie z wierzycielem powinniśmy wyjaśniać wszystkie wątpliwości i z nim szukać porozumienia, w kwestii spłaty długu.
Partnerem artykułu jest Warszawa komornik.