Na przestrzeni najbliższych dekad globalny rynek pracy stanie przed zupełnie nieznanymi dla siebie wyzwaniami. Najważniejszym czynnikiem kształtującym światową gospodarkę jest obecnie zacieśniająca się współpraca ludzi i maszyn, połączona globalnie na kilku płaszczyznach: internetu rzeczy, ludzi, usług i danych. Przyszłe lata mogą przynieść nam szereg istotnych zawirowań w zakresie pojawiania się nowych zawodów i stopniowego znikania dotychczasowych branż. Aby przygotować się do nadchodzących zmian, warto zainwestować w kształcenie ustawiczne. Jakie korzyści przyniesie nam takie rozwiązanie?
Na czym polega kształcenie ustawiczne?
W ostatnich latach na popularności zyskało pojęcie „lifelong learning”, czyli kształcenie ustawiczne, rozumiane jako trwający całe życie proces nieustannego samodoskonalenia się i zwiększania swoich kwalifikacji. Warto podkreślić, że pojęcie to nie dotyczy wyłącznie naszej kariery zawodowej. Koncepcja nieustannej edukacji jest równie istotna w naszym życiu prywatnym – to ogólny zestaw działań, przyjmujących postać całego szeregu czynności natury formalnej, oświatowej oraz nieformalnej.
Jakie czynniki sprawiają, że decydujemy się skierować naszą uwagę na kształcenie ustawiczne? Wśród motywacji, którymi się kierujemy, najważniejszą rolę odgrywają czynniki związane z karierą, życiem osobistym lub aspektami społecznymi. Działania wychowawcze oraz oświatowe, podejmowane w ramach koncepcji „lifelong learning”, są skierowane przede wszystkim w stronę osób dorosłych, które planują poszerzać swoje kompetencje. Uzyskana wiedza ma przekładać się m.in. na nowe uprawnienia w zakresie wykonywanej pracy, a nawet całkowite przebranżowienie. Nowe umiejętności mogą wpłynąć również na życie prywatne – kształcenie ustawicznie poszerza horyzonty i może przyczynić się do zmiany postaw oraz poglądów.
Jakie instytucje odpowiadają za kształcenie ustawiczne?
Kształcenie ustawiczne to koncept, który nie sposób jednoznacznie zdefiniować. To nie tylko zestaw działań, który może poprawić naszą sytuację życiową poprzez zwiększenie szansy na lepiej płatną pracę. Koncepcja ta uwzględnia zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku pracy, jak i osoby o wieloletnim stażu w danej branży. Nieustanne samodoskonalenie objawia się uczestnictwem m.in. w:
- kursach zawodowych,
- zajęciach edukacyjnych (np. uniwersytetach trzeciego wieku),
- studiach podyplomowych,
- szkoleniach,
- konferencjach i webinariach,
- grupach hobbystycznych,
- samodzielnie organizowanych zajęciach (kursy on-line, podcasty, prasa).
Kształcenie ustawiczne będzie cieszyć się coraz większą popularnością
Organizacje, których celem jest propagowanie korzyści zapewnianych przez kształcenie ustawiczne, stają przed zadaniem oswojenia Polaków z wizją nieustannego uczenia się. Placówki edukacyjne będą w przyszłości zwiększać nacisk na aspekty wychowania pozaszkolnego i zachęcać do samorozwoju.
Jednakże, sprawnie działające kształcenie ustawiczne wymaga dobrej organizacji wewnętrznej. Aby sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami czwarta rewolucja przemysłowa, warto zainwestować w odpowiednie rozwiązania technologiczne, takie jak oprogramowanie Documaster Campus, adresowane dla placówek oświatowych. Odwiedź stronę marki Euroimpex, poznaj zalety systemu Documaster i zobacz, w jaki sposób technologie IT odmieniają codzienne funkcjonowanie placówek oświatowych.