Wyznacznikiem sukcesu każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego jest zarazem wydajność produkcji, jak i zmniejszenie jej kosztów. Lean Manufacturing to skuteczna i sprawdzona metoda, która pozwala uniknąć strat spowodowanych złym zarządzaniem procesami produkcyjnymi oraz ich usprawnieniem. Jak wygląda ona w praktyce i gdzie można się tego nauczyć?
Na czym polega Lean Manufacturing?
Filozofia Lean Manufacturing swój początek wzięła w praktykach przemysłowych japońskiego koncernu motoryzacyjnego – Toyota. To właśnie tam opracowano pierwsze koncepcje rozwojowe, które obejmowały profesjonalne szkolenia pracowników oraz udoskonalanie i optymalizację procesów produkcyjnych. Sukces tej marki jest prawdziwą miarą tego, jak istotnym elementem produkcji są te czynniki.
[lean-manufacturing.jpg]
U podwalin Lean Manufacturing leży decentralizacja procesów produkcyjnych, ich standaryzacja oraz minimalizacja strat spowodowanych marnotrawstwem zasobów przedsiębiorstwa i nieprawidłowym zarządzaniem procesami produkcyjnymi. Jednym z jego istotnych elementów jest ograniczenie poziomu zapasów surowcowych, których magazynowanie jest kosztowne. Powiązane jest to również z koniecznością usprawnienia łańcucha dostaw. Jak zatem wyglądam Lean Manufacturing w praktyce i jak go wdrożyć?
Etapy Lean Manufacturingu
Wdrożenie Lean Manufacturingu w przedsiębiorstwie jest procesem składającym się z kilku etapów. Oczywiście podstawą jest tutaj dogłębna analiza funkcjonowania przedsiębiorstwa, która ujawni wszystkie słabości. Etapy wdrożenia Lean Manufacturingu składają się na:
Przygotowanie
Proces próbny
Wdrożenie
Integracja
Doskonalenie
Każdy etap implementacji rozwiązań usprawniających procesy produkcyjne składa się z kilku części. Obejmują one zarówno działanie koncepcyjne, jak i wdrażanie opracowanych rozwiązań oraz ich stałe monitorowanie.
Niezwykle istotnym elementem wdrażania Lean Manufacturing są szkolenia pracowników różnego szczebla, ponieważ w myśl tej koncepcji, optymalizacja procesów produkcyjnych wiąże się również z podziałem zadań i oddelegowaniem do nich pracowników poszczególnych szczebli. Jest to równoznaczne ze wzrostem odpowiedzialności za wykonywane działania. Dlatego pracownicy muszą być wyposażeni w niezbędną wiedzę, która pozwoli im skutecznie wdrażać założenia Lean Manufacturingu.
Szkolenia z Lean Manufacturingu
Profesjonalne szkolenia z Lean Manufacturingu umożliwiają dogłębne zapoznanie się zarówno z samą koncepcją, jej założeniami oraz historią jej powstania, jak i metodami jej wdrażania. Uczestnicy tego typu szkoleń zapoznają się również z rodzajami marnotrawstwa, poznają metody i narzędzia optymalizujące procesy produkcyjne, a także zdobędą informacje o tym, jak zorganizować stanowisko pracy.
Co istotne, Lean Manufacturing jest na tyle uniwersalnym systemem zarządzania i optymalizacji, że można stosować go praktycznie w każdej branży produkcyjnej, od przemysłu technologicznego, poprzez chemiczny, spożywczy, maszynowy czy motoryzacyjny, po wyroby papierowe, tworzywa sztuczne oraz przemysł medyczny. Jednym zdaniem, Lean Manufacturing znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z jakąkolwiek formą produkcji przemysłowej.
Partnerem materiału jest firma TQMsoft – Lean Manufacturing w praktyce.