Kolizje drogowe, nawet te, w których nikt poważnie nie ucierpiał, to niezwykle stresujące sytuacje. Niosą one bowiem ze sobą nie tylko straty w postaci uszkodzenia pojazdu, ale także konieczność zabezpieczenia pojazdu i przypilnowania kwestii formalnych, które wiążą się z naprawami powypadkowymi. Jakie są to formalności? Jak zachować się po kolizji i gdzie zwrócić się w sprawie naprawy uszkodzonego samochodu?
Co zrobić po kolizji?
W przypadku niegroźnej stłuczki, podczas której nikt nie doznał obrażeń, a uczestniczące w zdarzeniu pojazdy są na tyle sprawne, że mogą się poruszać, należy zjechać z drogi, aby umożliwić swobodne przemieszczanie się pozostałym uczestnikom ruchu. Przy czym należy zebrać z jezdni elementy pojazdu np. kawałki zderzaka czy potłuczonego reflektora, które odpadły i mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa innych.
Następnie kierowcy muszą spisać oświadczenie sprawcy, w którym podadzą swoje dane wraz z numerem polisy ubezpieczeniowej. Jeśli kierowca nie jest właścicielem samochodu, musi podać dane właściciela. W przypadku, kiedy istnieją wątpliwości co do tego, z czyjej winy nastąpiła kolizja, należy wezwać policję, która sporządzi protokół z miejsca zdarzenia. Warto również zrobić mapkę sytuacyjną kolizji, którą należy przedstawić ubezpieczycielowi przy zgłoszeniu szkody.
Jeśli wypadek był poważny i ktoś odniósł rany, należy niezwłocznie wezwać pogotowie i policję, a miejsce wypadku oznaczyć trójkątem ostrzegawczym oraz włączeniem świateł awaryjnych. Oznaczenie miejsca kolizji stosuje się także w przypadku, kiedy samochodu nie można przestawić z powodu zbyt dużych uszkodzeń. W takiej sytuacji należy wezwać również pomoc drogową, która odholuje auto.
Jak i gdzie zgłosić szkodę – naprawa szkód komunikacyjnych
Koszty naprawy samochodu po kolizji opłacane są z ubezpieczenia sprawcy. Jeśli stłuczka zaszła z naszej winy, będziemy musieli zapłacić za naprawę swojego auta z własnej kieszeni. W takiej sytuacji musimy po prostu znaleźć serwis, który zajmuje się naprawami powypadkowymi. Tutaj warto zwracać się do wyspecjalizowanych serwisów, które zajmują się samochodami naszej marki. Jeśli jesteśmy właścicielami Toyoty – to warto wybrać serwis napraw powypadkowych Toyoty.
Inaczej jest w przypadku, gdy naprawy dokonujemy z ubezpieczenia sprawcy wypadku. W takiej sytuacji musimy zgłosić sprawę do jego ubezpieczyciela. Zazwyczaj należy zadzwonić i umówić się z przedstawicielem firmy ubezpieczeniowej lub przesłać dokumenty drogą elektroniczną. Przy czym trzeba również przygotować się na wizytę rzeczoznawcy, który wyceni poniesioną szkodę.
Wszystkie formalności związane z likwidacją szkód komunikacyjnych można załatwić również za pośrednictwem serwisu naprawczego. Przy czym zazwyczaj są to naprawy blacharsko-lakiernicze. W takiej sytuacji odwozimy auto do wybranego miejsca, gdzie wszystkimi formalnościami – łącznie z wysłaniem dokumentów do ubezpieczyciela i wyceną szkód, zajmuje się serwis. Jeśli zdecydujemy się na takie wyjście, możemy często liczyć na rozliczenie bezgotówkowe. Wtedy serwis otrzymuje pieniądze na naprawę bezpośrednio od ubezpieczyciela.
Partnerem materiału jest Toyota Okęcie – naprawy powypadkowe Warszawa.