Czasami każdy potrzebuje wsparcia w trakcie nauki danej czynności, zachęty do podjęcia samodzielnej analiz nad trudnością z jaką trzeba się zmierzyć, jak również przypływu motywacji w chwilach zwątpienia. Wymienione sytuacje to tylko część zadań w rozwiązaniu których pomagać mogą szkolenia coachingowe. Podstawą dobrych szkoleń są duże i nieszablonowe kompetencje, ogromna wiedza w wielu dziedzinach oraz odpowiednio dobrane formy aktywizacji grupy przez osobę prowadzącą, czyli coacha.
W celu poprawy jakości oraz atrakcyjności szkoleń coachingowych opracowane zostały specjalistyczne narzędzia. Zadaniem ich jest wypracowanie u kursantów umiejętności wyznaczania sobie konkretnych celów, znajdowania najbardziej optymalnych sposobów na ich realizację, a także odpowiednia prezencja posiadanych zasobów. Narzędzia coachingowe znacząco pomagają uczestnikom w poprawie umiejętności wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi oraz przełamanie bariery komunikacyjnej jaką odczuwają w stosunku do grupy nowo poznanych osób. Atrakcyjny wygląd na pewno zachęci kursantów do zaangażowania się w szkolenie, a także do aktywnego wypowiadania się na tle grupy.
Lista narzędzi coachingowych jest długa i charakteryzuje się dużą różnorodnością, dzięki czemu można wybrać coś specjalnie dopasowanego pod daną grupę osób. Karty coachingowe to jedno z najczęściej wybieranych narzędzi. Idealnie nadaje się do wykorzystania w codziennej pracy. Istnieje wiele różnego rodzaju zestawów takich kart. Taka różnorodność pomaga dopasować odpowiedni zestaw pod daną grupę szkoleniową. Karty coachingowe warto wykorzystywać w codziennej pracy. Jedną z głównych zalet kart jest ich estetyczny wygląd oraz spójność, która znacząco poprawia jakość nauki. Istnieją bowiem nawet takie zestawy kart, które wyposażone są w ilustracje tematycznie nawiązujące do poruszanego problemu. Karty można wykorzystywać za równo w przypadku szkoleń indywidualnych jak również grupowych. Świetnie sprawdzają się w początkowej fazie szkoleń grupowych, ponieważ pozwalają na łatwiejsze zapoznanie się osób, które rozpoczynają ze sobą współpracę.
Powstało już wiele zestawów kart coachingowych, których skuteczność potwierdzają korzystający z nich szkoleniowcy, a zaliczyć do nich można następujące modele:
- Kolory metafory – zestaw cechujący się minimalizmem, co wpływa na jego wielofunkcyjność. Praca z zestawem wspomaga umiejętność wyjścia po za mentalne schematy oraz reakcje na losowy brodziec.
- Karty archetypów marki – posiadają szerokie spektrum zastosowania. Archetyp to istotny element tworzenia marki własnej. Karty umożliwiają refleksję odnośnie tożsamości osobistej i społecznej oraz roli w życiu.
- Bicablo Icons – zestaw kart umożliwiających rozwijania umiejętności myślenia wizualnego. Zapisane na odwrocie kart słowa-klucze pozwalają nie tylko na przekazywaniu informacji zwrotnej, ale też tworzeniu własnych rozwiązań.
- Karty opowieści – to zestaw kart, w którym zabawa polega na tworzeniu dalszego ciągu rozpoczętej opowieści. Wykorzystując ten zestaw można znacząco poprawić umiejętności stworzenia własnej autoprezentacji oraz tworzenia planów różnego rodzaju.
- Otwarte karty – stanowią idealną zabawę umożliwiające wdrożenie nowych pracowników do zespołu w ekspresowym tempie. Wykorzystanie tego zestawu pomaga także w rozwiązaniu konfliktów w istniejącym już zespole pracowników.
Zaprezentowane przykłady zestawów kart coachingowych pokazuje na jaki produkt zdecydować się w przypadku kiedy zdiagnozujemy z jakim problemem mamy do czynienia.
Dowiedz się więcej na: https://experiencecorner.com/narzedzia_coachingowe.html