Inżynieria to szeroka dyscyplina, która dzieli się na wiele różnych dyscyplin, w tym inżynierię chemiczną, lądową, mechaniczną i elektryczną. Absolwenci kierunków inżynierskich są często logicznymi myślicielami o doskonałych umiejętnościach technicznych i analitycznych. Kariera dla absolwentów inżynierii jest szeroka i zróżnicowana. Poznaj zawody, które można podjąć, kończąc studia inżynieryjno-techniczne.
Kariera po inżynierii lądowej
Ukończenie inżynierii lądowej przygotowują absolwentów do podjęcia pracy w branży budowlanej, a także w szerszych sektorach biznesu, zarządzania i finansów. Kariera w inżynierii lądowej jest zarówno satysfakcjonująca, jak i wymagająca. Jeśli ukończyłem ten kierunek lub jesteś w trakcie, to możesz mieć powody do zadowolenia.
Studia techniczne są bardzo pożądane, o czym świadczy artykuł dostępny pod linkiem: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-studiowac-w-Poznaniu-Przyszlosciowe-kierunki-8188982.html. Praca po takich studiach może obejmować budowę, projektowanie i zarządzanie, w zależności od zainteresowań i specjalistycznej wiedzy.
Ta opcja kariery często obejmuje wiele aspektów projektowania i architektury, pozwalając wyrazić swoją kreatywność oraz odkrywać innowacyjne nowe pomysły, a także analizować dane i technologię. Inżynierowie budowlani muszą umieć projektować za pomocą programów, a także znać najważniejsze kwestie z zakresu BHP. Kariera inżyniera dzieli się również na inżyniera odgrywającego rolę konsultanta i inżyniera pracującego po stronie Generalnego Wykonawcy.
Kariera konsultanta wymaga zaangażowania w etap projektowania projektu oraz współpracy z architektami i innymi profesjonalistami. Alternatywnie, kontraktujący inżynierowie budownictwa lądowego urzeczywistniają plany inżynierów po budownictwie, zajmując się praktycznymi kwestiami, takimi jak pozyskiwanie materiałów i dotrzymywanie terminów.
Kariera po inżynierii chemicznej
Jeśli jesteś absolwentem inżynierii chemicznej, masz do dyspozycji szeroki zakres karier inżynierskich. Umiejętności techniczne oraz umiejętności dodatkowe mogą również prowadzić do zawodów w biznesie, finansach i prawie. Chemicy badają, projektują maszyny i procesy wykorzystywane do przekształcania surowców w produkty codziennego użytku tj. paliwo, tworzywa sztuczne i żywność, przestrzegając jednocześnie wytycznych dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa. Współczesna inżynieria chemiczna zajmuje się również wyznaczaniem nowych użytecznych zasobów i technik, takich jak nanotechnologia. Będziesz wykorzystywać swoją wiedzę z zakresu matematyki i nauk ścisłych, aby analizować różne problemy i znajdować rozwiązania.
Aby skutecznie zarządzać projektami, budżetami i ludźmi, potrzebne są dobre umiejętności zarządzania. Inną karierą, którą warto rozważyć jako absolwent inżynierii chemicznej, jest praca naukowca. Zajmuje się on rozwojem produktów i procesów technologicznych. Naukowcy zajmujący się rozwojem produktu lub procesu są odpowiedzialni za badanie i opracowywanie nowych procesów produkcyjnych oraz dostosowywanie obecnych systemów produkcyjnych w celu zwiększenia ich wydajności i rentowności.