Jeszcze kilka lat temu obserwowaliśmy sytuacje, w których ludzie dostawali pracę zaraz po szkole i trzymali się stanowiska, aż do przejścia na emeryturę. Dzisiaj widzimy, że te czasy minęły na dobre. Obecnie ludzie muszą być wyjątkowo sprawni w wyszukiwaniu nowych miejsc pracy. Często są do tego zmuszani, a innym razem sami decydują się na taki krok, aby dalej rozwijać swoją karierę zawodową.
Mimo że specjaliści dalej mówią o rynku pracownika – takim, w którym to szukający pracy dyktują warunki – to znalezienie idealnego miejsca pracy nie jest proste. Często zajmuje to kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Co jednak w sytuacji, gdy pilnie musisz znaleźć nowe miejsce zatrudnienia? Oto 3 sposoby, dzięki którym zrobisz to szybciej.
Jak możesz się domyślić, istnieje pewnego rodzaju ukryty rynek pracy. To taka przestrzeń, przez którą wiele najlepszych ofert pracy nigdy nie jest ogłaszanych publicznie. Pracę na tych stanowiskach otrzymują kandydaci, którzy dowiadują się o nich ustnie od przyjaciół, kolegów lub byłych szefów.
Żeby na bieżąco dowiadywać się o ukrytych rekrutacjach potrzebujesz odpowiedniej sieci kontaktów. Oto kilka sposób, jak można ją zbudować.
-
Nawiązuj kontakty online i osobiście. Networking to jedno z najskuteczniejszych narzędzi, aby być ciągle na bieżąco.
-
Regularnej uczestnicz w konferencjach, szkoleniach i spotkaniach.
-
Aktywnie korzystaj z portalu LinkedIn.
-
Nie odrzucaj ofert pracy tymczasowej lub pracy na zlecenie. Często prowadzą do możliwości zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin.
Im szersze grono branżowych znajomości, tym większe szanse na to, że zostaniesz zaproszony do udziału w procesie rekrutacji.
Zobacz oferty pracy w Płocku.
W wielu branżach, pracodawcy regularnie organizują targi pracy, aby pozyskać z rynku najlepszych kandydatów. To świetna okazja dla wszystkich poszukujących zatrudnienia na nawiązanie kontaktów.
Żeby w pełni wykorzystać potencjał targów pracy, należy odpowiednio się do nich przygotować. Pomocne okażą się wizytówki, CV oraz list motywacyjny. Najważniejsza jest jednak sama rozmowa. Nawet luźne pogawędki z pracownikiem firmy potraktuj jako mini rozmowę rekrutacyjną i staraj się wyróżnić na tle innych kandydatów.
Jak wskazują rekruterzy, pozytywna opinia na temat konkretnego pracownika jest znacznie więcej warta niż nawet najlepiej przygotowane CV. Jeśli więc masz znajomego pracującego w firmie z branży, to poproś go polecenie Twojej osoby pracownikom działu HR.
Niektórzy pracodawcy oferują nawet zachęty dla swoich pracowników za przyprowadzenie do firmy wybranego kandydata. To sytuacja korzystna dla wszystkich. Ty dostajesz nową pracę, a znajomy otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za przyciągnięcie znakomitego pracownika.
Zobacz więcej: ogłoszenia praca
Wszystkie wymienionej wyżej sposoby łączy jeden wspólny mianownik – relacje. Im mocniej skupisz sie budowaniu swojej bazy kontaktów oraz budowaniu relacji z osobami z danej branży, tym większe masz szanse na szybkie otrzymanie nowej pracy – często nawet bez wysyłania CV.