Studia z zakresu kosmetologii przez lata kojarzone były głównie z zabiegami czysto kosmetycznymi, które równie dobrze może wykonywać uzdolniona osoba – na przykład po kursie zdobienia paznokci. Tymczasem kosmetolog to nie kosmetyczka i coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Same studia zwykle prowadzone są na uczelni medycznej, co znacznie podnosi ich prestiż. W dodatku nie każdy może zostać kosmetologiem. Co zatem warto wiedzieć wcześniej o tym zawodzie?
Przede wszystkim – duży zakres wiedzy
Każdy, kto chciałby zostać kosmetologiem musi zdać egzamin dojrzałości z biologii lub chemii. Prywatne uczelnie zwykle nieco zaniżają wymagania wobec kandydatów, jednak brak zaawansowanej wiedzy z tego zakresu szybko daje o sobie znać podczas studiów. Kosmetolog to osoba, która musi posiadać ogromną wiedzę przede wszystkim po to, aby nie zaszkodzić później obsługiwanym klientom. Kosmetolodzy wykonują bowiem zabiegi nierzadko charakteryzujące się ingerencją w warstwy skóry, przez co niewłaściwie wykonane mogą ją trwale uszkodzić. Kuracje kosmetyczne, takie jak stylizacja paznokci u rąk czy stóp, stylizacja rzęs i brwi lub wykonywanie makijażu, mogą być powierzone kosmetologowi. Jednak z reguły wymagane są dodatkowe umiejętności, których nie zapewniają same studia, natomiast uzupełniają je stosowne kursy kosmetyczne. Tutaj nacisk kładziony jest przede wszystkim na praktykę i utrwalanie nabytych zdolności związanych z wykonywaniem bardziej zaawansowanych zabiegów, które przecież – cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem.
Dowiedz się więcej o takich terapiach z artykułu Z jakich zabiegów klinik urody jesteśmy najbardziej zadowoleni?
Własny gabinet medycyny estetycznej
Kosmetolog po studiach może pracować jako osoba zatrudniona, na przykład w salonie urody takim jak na tej stronie. Tymczasem marzeniem większości osób jest własny gabinet medycyny estetycznej. Aby go założyć, nie potrzeba co prawda specjalistycznego wykształcenia. Jednak bardzo pomaga ono w rozkręceniu działalności. Ponadto, sporo zabiegów można wykonywać samodzielnie, co na początku znacznie zmniejsza koszty utrzymania salonu urody, np. w kontekście zatrudniania pracowników. Niestety, założenie działalności polegającej na prowadzeniu gabinetu kosmetycznego oznacza niemałe wydatki. Przede wszystkim trzeba zainwestować w specjalistyczny sprzęt i odpowiednie kosmetyki, a także wynająć lokal, który spełni wszelkie wymogi sanepidu. Koszt rozpoczęcia takiej działalności powinien być liczony nawet w setkach tysięcy złotych. Istnieje jednak możliwość uzyskania kredytu na sfinansowanie potrzebnego sprzętu.
Praca kosmetologa – czy to się opłaca?
Łatwo zauważyć, że obecnie powstaje coraz więcej takich miejsc, jak profesjonalny gabinet kosmetyczny. Warszawa, na przykład, jest tego dość wyraźnym dowodem. Na rynku panuje duża konkurencja, ale z drugiej strony ten stan rzeczy pokazuje jeszcze jedno: zapotrzebowanie na tego rodzaju zabiegi kosmetologiczne również rośnie. Coraz więcej kobiet, a także mężczyzn, dba o swoją urodę. Szacuje się, że popyt na usługi świadczone przez kosmetologów będzie rósł, zatem jeżeli mamy pomysł na biznes w tej branży – jest to naprawdę dobry zawód. Po studiach można również zacząć pracę w prywatnym gabinecie, jednak trzeba liczyć się z tym, że zarobki zależą w głównej mierze od wielkości miasta i zakresu usług, jakie świadczy salon. Natomiast potrafią one sięgać nawet kilku tysięcy złotych u osób posiadających dodatkowe kwalifikacje.
Zostać kosmetologiem nie jest łatwo, ale trzeba przyznać, że to zawód z perspektywami. Warto także w trakcie studiów lub po ich ukończeniu zdecydować się na dodatkowe kursy, które zwiększą nasze umiejętności, kwalifikacje, uprawnienia i co za tym idzie – szanse na rynku pracy. Konkurencja jest bowiem spora, jednak zapotrzebowanie na kosmetologów wzrasta, dlatego warto wykorzystać ten czas jak najlepiej. A następnie – zacząć spełniać swoje zawodowe marzenia w zawodzie z przyszłością.